تبلیغات
بدو تو گرمه - معرفی شهرستان گرمه
حرفه ای ترین قالب های وبلاگ
دانلود رایگان

بدو تو گرمه

دربارهمدیر وبلاگ:
مهدی حسنی

» صفحه نخست
» ایمیل مدیر
» ارتباط با ما
» آرشیو مطالب
» لینك آر اس اس
» طراح قالب

آرشیو مطالب

» مرداد 1389
» تیر 1389
» خرداد 1389
» لیست کامل آرشیو ماهانه

مطالب پیشین

» دانلود فیلم The Final Destination به صورت 3 بعدی
» دانلود فیلم My Bloody Valentine به صورت 3 بعدی
» دانلود فیلم Dread 2009
» اطلاعیه
» دانلود فیلم Prince of Persia: The Sands of Time شاهزاده ایرانی
» تاریخچه عدد صفر
» دانلود فیلم Centurion 2010
» دانلود فیلم Twilight Saga new moon
» دانلود فیلم Autumn
» دانلود فیلم Star Vehicle
» عجیب ترین
» هوس های مورچه ای
» دانلود آلبوم جدید استاد شجریان(غوغای عشقبازان)
» زیباترین پیامک ها عاشقانه
» ورزش های مناسب صبحگاهی برای جلوگیری از کمردرد

آمار وبلاگ

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

نویسندگان :
مهدی حسنی

.

معرفی شهرستان گرمه

مرتبط با :

گرمه: گرمه شهری است در استان خراسان شمالی که بین سه شهر مهم یعنی  در۱۷۳ کیلومتری جنوب غربی بجنورد و ۱۷۵کیلومتری شمال شرقی شاهرود و در 180کیلومتری جنوب شرقی گنبدقرار دارد.

جمعیت: جمعیت این شهرطبق سر شماری اخیر تقریبا 15 هزار نفربوده است.

آب وهوای: معتدل،کوهستانی وکمی خشک- بیشترین درجه گرما در تابستانها تا 35درجه بالای صفر وکمترین درجه در زمستانها تا 15 درجه زیر صفر است ومیزان بارندگی سالانه حدود 200میلیمتر است .

مذهب:شیعه دوازده امامی

نژاد وزبان:آریائی نژادند و به زبان فارسی با گویش محلی سخن می گویند  .

شهرها و روستاهای کوچک نزدیک به آن: ازجنوب شرقی جاجرم واز غرب  ایور و درق و از شمال شوقان

 

برای خوندن بقیه مطلب به ادامه مطب بروید.

آب شرب:آب شرب مورد نیازشهر گرمه از دو حلقه چاه عمیق در 25 کیلومتری از شمال شرقی گرمه تهیه می شود.

کشاورزی:آب کشاورزی آن از قنات های شهریعنی در سه کیلومتری شمال شرقی شهر تهیه می شود البته از این قنات ها در قدیم برای مصرف آب شهر نیز استفاده می شد.

کوه های: کوه های اطراف شهر به نام های که در منطقه وبه زبان محلی معروف است.از جنوب غربی کوه ایور در شرق کوه اَلندی و از شمال کوه پرکن

جانوران: انواع پرندگان شهر گرمه

1چکاوک شاخدار2-چکاوک تاج دار 3-چکاوک 4- دمب جمبانک( به زبان محلی صاحب کچول ) 5-کبک  6-شانه بسر (هدهد) 4 سالی هست که در شهر گرمه انقراض یافته است 7-سیاه سینه 8-عقاب  9-سار 10- پرستو(به زبان محلی ابابیل) 11-کبوتر قمری و چندین پرنده ی دیگر

پوشش گیاهی: بیشتر مناطق پوشیده از بوته های درمینه است.

جاذبه های گردشگری ودیدنی: از جازبه های و گردشگری ودیدنی ان می توان به پنج مورد که مهمترین انها 1-قلعه جلال الدین گرمه 2- باغ مزار 3- نظر گاه 4-  پارک شقایق گرمه 5-تک درخت و رباط(کاروان سرا) ارچه و...نام برد.که در مورد هرکدام در ادامه توضیح داده شده است.

شغل:- اکثریت مردم گرمه کامیون دار هستند .این شغل که شغل اصلی مردم گرمه است باعث شده است ارز  شایان زکری وارد شهر گرمه شود وموجب پیشرف مردم از لحاظ مالی و ساختساز ساختمانی شده است. به خاطر وارد شدن سرمایه از بیرون به داخل شهر توسط رانندگان  باعث شده است که مردم شهر خرید و فروش زیاد با یکدیگر کنند وموجب بحرکت افتادن چرخ اقتصاد شهر گرمه شده است (اگر گرمه را یک شهر جدا از کشور فرض کنیم یعنی یک کشور کوچک متوجه سود و سرمایهء می شویم که ریشه اصلی آن وارد شدن  ارز از بیرون شهر است-این مطلب را برای ...گفتم ) مزایای دیگری که کامیون داری برای شهر دارد باعث به وجود آمدن کارگاه های تریلی سازی شده است که گرمه قادر است تمام تریلی مورد نیاز استان خراسان شمالی را بسازد وهمچنین  باعث به وجود آمدن چندین کاراگاه دیگر در شهر شده است.

شغل دوم مردم گرمه کشاورزی ودامداری است البته بیشتر کسانی که در گرمه کشاورزی ودامداری می کنند در کنار آن کامیون داری هم می کنند.مردم گرمه بیشترین زمین ها و چاه های آب  کشاورزی و بیشترین دام را در شهرستان دارند.جالب است بدانید گرمه نه جهاد کشاورزی دارد ونه دامپزشکی تعجب نکنید متأسفانه در گرمه هیچ اداره ی دولتی وجود ندارد اما به لطف خدا و تلاش توانسته اند بزرگ ترین پشرفت ها کنند

 

رفتار مردم گرمه :-  افرادی که از شهر های دیگر وارد شهرگرمه می شوند درباره ی مردم گرمه می گویند مردم گرمه مردم مؤمن وخونگرمی هستند.

(.مردم گرمه لهجه تند و خشنی دارند لبته خشن وتند نه به این معنی که بد اخلاق اند یعنی غیرتی ومردانه صحبت می کنند. یکی از بزرگان گرمه می گفت این را ما از جلال الدین به ارث برده یم )

 

 خصوصیات شکل ظاهری مردم گرمه

مردم گرمه بر خلاف مردمان شهر ها و روستا های  نزدیک به آن که مردمان سبزه هستند مردم گرمه پوست روشن تر(سفید پوستند) نسبت به آنها  دارند .مرد های گرمه صورت آن ها بر خلاف شهر های همسایه پر ریشتر است .مرد های شهرهای نزدیک به گرمه نمی دانم از چه نژادی هستند که صورت آنها ریش تنکی(کمی) دارد.پیشتر شهر وروستاهای نزدیک به گرمه تات هستند اما گرمه تنها شهر فارسی زبان منطقه است(صد درصد گرمه ای ها فارس زبان هستند یعنی این که در گرمه هیچ گونه مهاجری از بیرون نیامده ودر گرمه سکنا نکرده است)-مردم گرمه نسبت به شهر های و روستا های اطراف خود استخوان های بدن آنها بزرگتر است.و قد بلندتری دارند.

توجه: آنچه که نوشته ام از نظر مشاهده ی خود بوده واین نوشته ها در جای درج نشده است(اگر این نوشته مزاحم کسی می شه بگید حذف  کنم)

 

صنایع دستی گرمه

کلاه گوشی یا کلاه کرکی

 این کلاه را افراد بالای ۴۵ سال در گرمه به سرمی کنند و ساخته شده از کرک بز وپشم گوسفند است

 سوغات گرمه

حلوا جوزی

اِنده:یک نوع کلوچه است

آبنبات: یک نوع شکلات است که با چای می خورند

 تسمک :نوعی آبنبات است که انواع گوناگون دارد مانندتسمک پسته ای ، هلی و...

 سوغات شهر گرمه همشون شیرین هستند پس (کامتون همیشه شیرین لبتان همیشه پرخنده)

محصولات کشاورزی گرمه:انواع سبزیجات

میوه ها:

انار ،انگور، بادام

 توت: توی هر خیابان گرمه برید درخت توت می بینید (خدا بیامورزه شهردار زند نام ایرانی راکه هرچی پارک و درخت توی خیابان های گرمه است ایشان کاشته اند)

غذا های محلی گرمه:

گوشواره خمیری(جوشواره خمیری):

پلو سیا: با رشته،عدس،گوجه فرنگی و بادم جان درست میشود .اگر استقبال شد دستور پخت آن را می نویسیم

آثار باستانی:

   آرام گاه باغ مزار/قدمت هفت هجری

 این اثر معماری زیبا متعلق به دوره ایلخانی در گرمه واقع شده است.بنایی آجری از نوع چهارطاقی گنبددار که پلان آن از داخل مربع و از خارج هشت ضلعی است. عرض دیوارها دربیشترین قسمت حدود صدوپنجاه سانتیمتر و ارتفاع بنا بطور کلی حدود نه‌و‌نیم متر است که اکنون فقط ایوان جنوب‌شرقی باقی‌مانده است. گوشه‌های بنا از خارج با طاق‌نماهای تزئینی متشکل از دو بازوی بلند با تاج پیش آمده نماسازی شده که هر بازوی آن یکی از پایه‌های طاق ایوان را تشکیل می‌داده است . دربالای هر ورودی در چهارسوی بنا نورگیرهای با قوس جناقی تعبیه شده است. یک گنبد کلاه‌خودی شکل آجری به کمک چهار فیلپوش بر فراز فضای مربع شکل بنا استوار شده است.بطورکلی پلان، شیوه آجرچینی خفته راسته در طاق‌نماها و فیلپوش‌ها و نماسازی گنبد در منطقه بی‌نظیر است مصالح: آجر- گچ- چوب- آهک این بنا با شماره ثبت 1380/3 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

                                      

                                                      

گرمه

غار زمین تركیده:

پنجمین مکان دیدنی گرمه غار زمین ترکیده است این غار در 25 کیلومتری شمال غربی گرمه در منطقه ی مرغزار است. دهنه ی این غار 5متر می باشد .طول این غار مشخص نیست البته تا 30 متری می توان رفت ولی بعد از 30متر غار به صورت عمودی به پایین می رود که می توان گفت مثل یک چاه به قطر 3متربه طرف یایین می رود اما کسی به پایین این چاه نرفته است جالب است که بدانید من اولین کسی هستم که درباره ی این غارنوشته ام

 قلعه جلالدین گرمه  :

قدمت قلعه جلال الدین , به دوره خوارزمشاهیان می رسد .طرح این بنا6ضلعی است که درهرگوشه ان یک برج دایره شکل وجود دارد وبنای قلعه نیزاز بیرون یک پارچه وازداخل 2طبقه است داخل برج ها درطبقه همکف به صورت سرداب واصطبل ودرطبقه بالا محل استقرارسربازان ونگهبانان برای دیده بانی ودفاع از قلعه بوده است درحیاط قلعه یک چاه ابی موجود است که حدود30متر به ارتفاع تپه وشایدکمی بیشتر عمق داشته است و در ضلع جنوب غربی این تپه چشمه ابی وجود دارد که احتمال می رود چاه داخل قلعه با این چشمه ارتباط داشته است و به این ترتیب ساکنان قلعه به راحتی وبدون نیاز به خروج از قلعه به اب دسترسی داشته اند پیرامون طبقه دوم راهرویی وجود دارد و سرتاسرکف ان خمره هایی کار گذاشته اند که در حال حاضر فقط اثار محل انها موجود است این خمره هابه ساکنان قلعه این امکان را می داد تا برای مدت طولانی مواد خوراکی آذوقه وحتی اب مورد نیاز رادر ان ها ذخیره کنند لازم به ذکر است قلعه جلال الدین یکی از بناهای شاخص و ارزشمند خراسان شمالی است که در فاصله 160کیلومتری جنوب غربی بجنورد و داخل شهر گرمه بر روی تپه مرتفعی واقع شده است.

قلعه جلال الدین گرمه

 پارک بزرگ شقایق گرمه :

یکی از بزرگترین وزیباترین پارک استان خراسان شمالی پارک شقایق گرمه است. مساحت این پارک زیبا تقریبا 150 هکتار است که در شمال غربی گرمه در خیابان مدرس  قرار دارد . به علت قرار گرفتن این پارک بین مسیر بجنورد- شاهرود زیبای پارک چنان است که مسافران زیادی را  جزب خود و باعث توقف مسافران وگرفتن عکس یادگای از پارک می شود

امکانات پارک شقایق

1-شهر بازی

2-استخر شنا

3-زمین فوتبال

4-زمین اسکیت

5-سرویس بهداشتی

 

پارك شقایق گرمه

پارك شقایق

پارك شقایق


نوشته شده توسط مهدی حسنی در یکشنبه 3 مرداد 1389

نظرات ()
Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by bo22garmeh
This Themplate By Bia2Garmeh.Com